Dorchester RD over Choctaw Creek
Fair Condition44 years old180 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 3.65 Mi N Of FM 902 |
| Carries | Dorchester RD |
| Crosses | Choctaw Creek |
| Coordinates | 33.58000, -96.65735 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.9 ft (27.7 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 216.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0156002 |