Rockport RD over Choctaw Creek Tributary
Fair Condition26 years old415 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.0 Mi E Of SH 289 |
| Carries | Rockport RD |
| Crosses | Choctaw Creek Tributary |
| Coordinates | 33.57996, -96.67809 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 89.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 415 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0161002 |