Plainview RD over Harris Creek
Poor Condition40 years old130 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 2.0 Mi W Of SH 289 |
| Carries | Plainview RD |
| Crosses | Harris Creek |
| Coordinates | 33.69619, -96.72021 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 66.9 ft (20.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 136.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0201001 |