Plainview RD over Martin Br Of Big Mineral
Fair Condition36 years old74 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 3.4 Mi W Of SH 289 |
| Carries | Plainview RD |
| Crosses | Martin Br Of Big Mineral |
| Coordinates | 33.69699, -96.74450 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 55.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 74 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0201002 |