Road 225 over North Fork Willow Creek
Fair Condition75 years old3,800 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | 0.1 Mi W Of RD 274 |
| Carries | Road 225 |
| Crosses | North Fork Willow Creek |
| Coordinates | 37.22929, -119.50609 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 102.4 ft (31.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 283.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,800 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0021 |