Road 225 over South Fork Willow Creek
Good Condition75 years old2,200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | 0.3 Mi E Of Road 274 |
| Carries | Road 225 |
| Crosses | South Fork Willow Creek |
| Coordinates | 37.23014, -119.49834 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 102.4 ft (31.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 418.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1951 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,200 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0022 |