Enloe RD over W Prong Sister Grove Ck
Fair Condition32 years old583 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.60 Mi E Of FM 902 |
| Carries | Enloe RD |
| Crosses | W Prong Sister Grove Ck |
| Coordinates | 33.50827, -96.59272 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 83.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 583 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0204001 |