Knob Hill RD over W Prong Sister Grove Ck
Fair Condition40 years old145 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 2.70 Mi E Of SH 5 |
| Carries | Knob Hill RD |
| Crosses | W Prong Sister Grove Ck |
| Coordinates | 33.47768, -96.56253 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 78.1 ft (23.8 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 173.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 145 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0220001 |