Lone Star RD over Draw
Fair Condition25 years old80 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.25 Mi W Of Ohanlon RD |
| Carries | Lone Star RD |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.62260, -96.81075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 71.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Unknown |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 010920AA0260001 |