Spring Creek RD over Hog Creek
Fair Condition27 years old20 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.50 Mi W Of FM 902 |
| Carries | Spring Creek RD |
| Crosses | Hog Creek |
| Coordinates | 33.54713, -96.85534 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 99.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0273001 |