Mc Geehe RD over Hog Creek
Fair Condition31 years old70 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.60 Mi E Of FM 901 |
| Carries | Mc Geehe RD |
| Crosses | Hog Creek |
| Coordinates | 33.57422, -96.84462 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 54.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Unknown |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0262001 |