Bethel Cannon RD over Draw
Fair Condition37 years old120 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.75 Mi E Of FM 121 |
| Carries | Bethel Cannon RD |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.44519, -96.45751 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 74.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0314002 |