Bethel Cannon RD over E Fork Pilot Grove Creek
Fair Condition33 years old110 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 2.20 Mi W Of SH 160 |
| Carries | Bethel Cannon RD |
| Crosses | E Fork Pilot Grove Creek |
| Coordinates | 33.45112, -96.43848 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 74.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0314005 |