Chicken Field RD over E Fork Pilot Grove Creek
Fair Condition25 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.60 Mi W Of Reeves RD |
| Carries | Chicken Field RD |
| Crosses | E Fork Pilot Grove Creek |
| Coordinates | 33.46851, -96.42166 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 105.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0317001 |