Bartley RD over Desert Creek
Good Condition13 years old30 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.90 Mi E Of SH 160 |
| Carries | Bartley RD |
| Crosses | Desert Creek |
| Coordinates | 33.44058, -96.38652 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 146.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0332001 |