Gordon RD over Draw
Good Condition20 years old40 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.75 Mi S Of FM 121 |
| Carries | Gordon RD |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.41520, -96.41265 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Other |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 85.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0329002 |