CR 234 / Hall RD over Draw
Fair Condition30 years old51 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.50 Mi W Of Hall RD |
| Carries | CR 234 / Hall RD |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.50337, -96.94428 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 122.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 51 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0380001 |