Riley RD over Big Mineral Creek
Fair Condition31 years old232 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.50 Mi N Of US 82 |
| Carries | Riley RD |
| Crosses | Big Mineral Creek |
| Coordinates | 33.69635, -96.87522 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 296.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 232 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0422001 |