Shawnee Trail over Trib Of Big Mineral Ck
Fair Condition14 years old88 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.3 Mi East Of US 377 |
| Carries | Shawnee Trail |
| Crosses | Trib Of Big Mineral Ck |
| Coordinates | 33.68420, -96.90252 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 6 — Scour calculated, stable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 74.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 88 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0369002 |