Meadowlake DR over Sand Creek
Fair Condition36 years old279 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.40 Mi S Of US 82 |
| Carries | Meadowlake DR |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 33.65762, -96.67159 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.1 ft (36.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 243.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 279 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0424001 |