Santa Fe BLVD over Chowchilla River
Fair Condition53 years old259 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | 0.7 Mi N Of AVE 28 |
| Carries | Santa Fe BLVD |
| Crosses | Chowchilla River |
| Coordinates | 37.16448, -120.17481 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 249.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 259 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0035 |