Santa Fe BLVD over Ash Slough
Poor Condition70 years old259 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Madera |
| Location | 0.36 Mi N Of AVE 27 |
| Carries | Santa Fe BLVD |
| Crosses | Ash Slough |
| Coordinates | 37.14626, -120.16390 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 403.9 ft (123.1 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 1009.4 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 259 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 41C0036 |