Enterprise RD over Draw
Fair Condition25 years old60 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 2.80 Mi W Of FM 996 |
| Carries | Enterprise RD |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.73847, -96.70001 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 79.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0447001 |