Enterprise RD over Myer Branch
Fair Condition38 years old88 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 3.50 Mi W Of FM 1417 |
| Carries | Enterprise RD |
| Crosses | Myer Branch |
| Coordinates | 33.72370, -96.70054 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 83.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 88 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0447002 |