Carpenters Bluff over Choctaw Creek
Good Condition35 years old246 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 2.80 Mi N Of FM 1753 |
| Carries | Carpenters Bluff |
| Crosses | Choctaw Creek |
| Coordinates | 33.71884, -96.40187 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 617.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 246 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0473001 |