Choctaw Bottom RD over Choctaw Creek
Good Condition27 years old60 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.30 Mi N Of FM 1753 |
| Carries | Choctaw Bottom RD |
| Crosses | Choctaw Creek |
| Coordinates | 33.71851, -96.43111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 184.1 ft (56.1 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 437.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0487001 |