Redden RD over Draw
Fair Condition35 years old110 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.35 Mi S Of Blythe RD |
| Carries | Redden RD |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.44596, -96.59939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 98.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 110 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0513001 |