N Lincoln Park RD over W Prong Sister Grove Ck
Good Condition24 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 3.00 Mi N Of FM 121 |
| Carries | N Lincoln Park RD |
| Crosses | W Prong Sister Grove Ck |
| Coordinates | 33.46800, -96.55912 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 192.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0206001 |