Square Dance RD over Draw
Fair Condition31 years old203 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.40 Mi S Of US 75 |
| Carries | Square Dance RD |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 33.72079, -96.53552 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 111.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 203 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0589001 |