Fannin RD over Iron Ore Creek
Fair Condition41 years old545 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 1.50 Mi S Of US 75 |
| Carries | Fannin RD |
| Crosses | Iron Ore Creek |
| Coordinates | 33.71181, -96.54357 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 368.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 545 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0592003 |