Blue Flame RD over Iron Ore Creek
Fair Condition29 years old50 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.30 Mi E Of US 75 |
| Carries | Blue Flame RD |
| Crosses | Iron Ore Creek |
| Coordinates | 33.70023, -96.58787 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.1 ft (29.3 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 231.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0596001 |