Loy Lake RD over Iron Ore Creek
Good Condition33 years old621 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.30 Mi E Of FM 131 |
| Carries | Loy Lake RD |
| Crosses | Iron Ore Creek |
| Coordinates | 33.71849, -96.60080 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 123.0 ft (37.5 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 352.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 621 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010920AA0601001 |