Polaris Drive over Loy Creek
Fair Condition61 years old1,548 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grayson |
| Location | 0.20 Mi W Of US 75 |
| Carries | Polaris Drive |
| Crosses | Loy Creek |
| Coordinates | 33.72686, -96.58657 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 63.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,548 (2023) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 010920AA0599001 |