IH 20 WB over FM 5
Fair Condition48 years old46,568 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | IH 20 WB At FM 5 |
| Carries | IH 20 WB |
| Crosses | FM 5 |
| Coordinates | 32.74757, -97.67401 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 257.9 ft (78.6 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Area | 1477.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,568 (2019) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840000803273 |