IH 20 over Trib Clear Fk Trinity Ri
Fair Condition58 years old98,410 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.85 Mi NW Of FM 5 |
| Carries | IH 20 |
| Crosses | Trib Clear Fk Trinity Ri |
| Coordinates | 32.75264, -97.68794 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 318.9 ft (97.2 m) |
| Deck Area | 981.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 98,410 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031407038 |