IH 20 EB over IH 30 Ebfr
Fair Condition40 years old17,233 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.8 Mi E Of FM 1187 |
| Carries | IH 20 EB |
| Crosses | IH 30 Ebfr |
| Coordinates | 32.72050, -97.57018 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 357.9 ft (109.1 m) |
| Max Span | 138.1 ft (42.1 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 1331.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,233 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840000803316 |