Walsh Ranch/ebta over Ih-30
Good Condition12 years old900 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.5 Mi. E. Of Ih-20 |
| Carries | Walsh Ranch/ebta |
| Crosses | Ih-30 |
| Coordinates | 32.72073, -97.55711 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 246.1 ft (75 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 615 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2014) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840106805516 |