US 377 NB over S Bear Creek
Fair Condition98 years old11,953 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 3.50 Mi W Of SH 171 |
| Carries | US 377 NB |
| Crosses | S Bear Creek |
| Coordinates | 32.58083, -97.59823 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 550.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1928 (reconstructed 1958) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,953 (2019) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840008006030 |