SH 199 over Walnut Creek
Fair Condition95 years old8,820 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 3.5 Mi W Of FM 51 |
| Carries | SH 199 |
| Crosses | Walnut Creek |
| Coordinates | 32.97815, -97.74367 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 233.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1958) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,820 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840017103009 |