SH 199 over Goshen Creek
Fair Condition95 years old15,615 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.9 Mi W Of FM 51 |
| Carries | SH 199 |
| Crosses | Goshen Creek |
| Coordinates | 32.97122, -97.71590 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 178.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1931 (reconstructed 1958) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,615 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840017103010 |