State Route 269 over Interstate 5
Good Condition59 years old4,650 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 06-fre-269-0.40 |
| Carries | State Route 269 |
| Crosses | Interstate 5 |
| Coordinates | 36.07640, -120.10197 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 296.9 ft (90.5 m) |
| Max Span | 151.9 ft (46.3 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 1212.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 2004) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,650 (2009) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42 0230 |