Center Point T/a over IH 20
Fair Condition58 years old813 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 2.13 Mi NE Of FM 2552 |
| Carries | Center Point T/a |
| Crosses | IH 20 |
| Coordinates | 32.74822, -97.72849 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 672 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 813 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031407042 |