Center Point Rd. over IH 20
Good Condition9 years old48,880 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 2.13 Mi. NE Of FM 2552 |
| Carries | Center Point Rd. |
| Crosses | IH 20 |
| Coordinates | 32.74804, -97.72870 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Area | 1966.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 48,880 (2017) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840031407233 |