FM 1885 over Dry Creek
Good Condition17 years old1,973 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 6.9 Mi NW Of FM 920 |
| Carries | FM 1885 |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 32.88918, -97.93174 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 468.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,973 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840064902004 |