Adell RD - Pct 2 over Cottonwood Creek
Fair Condition87 years old420 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.0 Mi. East Of FM 1885 |
| Carries | Adell RD - Pct 2 |
| Crosses | Cottonwood Creek |
| Coordinates | 32.89435, -97.92675 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 140.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 420 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840AA0153001 |