FM 1189 over Kickapoo Creek
Good Condition67 years old1,165 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 2.4 Mi S Of Dennis |
| Carries | FM 1189 |
| Crosses | Kickapoo Creek |
| Coordinates | 32.58664, -97.91999 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 122.0 ft (37.2 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Area | 372 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,165 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840146801002 |