FM 1189 over Brazos River
Fair Condition20 years old3,050 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 7.3 Mi S Of IH 20 |
| Carries | FM 1189 |
| Crosses | Brazos River |
| Coordinates | 32.61586, -97.92544 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 919.9 ft (280.4 m) |
| Max Span | 115.2 ft (35.1 m) |
| Deck Width | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Area | 4458.4 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,050 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840146801008 |