FM 730 over Trib Of Silver CR
Good Condition71 years old5,408 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 5.10 Mi SW Of SH 199 |
| Carries | FM 730 |
| Crosses | Trib Of Silver CR |
| Coordinates | 32.85036, -97.61082 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 92.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,408 (2018) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840160101003 |