FM 3325 over Trib Of Little Marys Ck
Good Condition26 years old6,692 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.95 Mi N Of IH 20 |
| Carries | FM 3325 |
| Crosses | Trib Of Little Marys Ck |
| Coordinates | 32.75710, -97.60127 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 85.3 ft (26 m) |
| Deck Area | 213.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,692 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840351601002 |