FM 1187 over IH 20
Good Condition48 years old23,790 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.8 Mi W Of IH 30 |
| Carries | FM 1187 |
| Crosses | IH 20 |
| Coordinates | 32.72869, -97.59995 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 375.0 ft (114.3 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Area | 2994.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1978 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,790 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840000803280 |